Bezpečnostní technologie a služby poskládané do funkčního celku
V čele největší české bezpečnostní agentury již dva roky sedí muž, který má rozsáhlé zkušenosti s logistikou. Pavel Adamovský, generální ředitel SECURITAS ČR totiž dlouhá léta působil v manažerských pozicích světového leadera v přepravních službách, společnosti UPS. V rozhovoru pro SKLAD.cz odpovídá, proč v logistice nestačí jen pořídit strážné či bezpečnostní kamery – a jak lze zabezpečení propojit s jinými klíčovými procesy firmy.
14 let jste řídil pobočky UPS v různých zemích, tedy s logistikou máte velké zkušenosti. V čem je řízení bezpečnostní agentury podobné?
Moje zkušenosti v logistice jsou především z oblasti kurýrních služeb a podobností s bezpečnostním byznysem je poměrně hodně – ať už je to klíčová role provozních oddělení v obou odvětvích, vysoký počet zaměstnanců pracujících po celém území státu nebo nástup technologií, které buď nahrazují lidskou sílu nebo ji výrazně napomáhají. Hodně podobností vidím i v obchodním modelu – obě společnosti patří ke špičce v oboru a spíše než služby nebo produkty nabízejí komplexnější řešení. V případě UPS jsme nabízeli řešení v oblasti logistického řetězce, v případě Securitas zase bezpečnostní řešení – společný je vždy komplexnější pohled na celou problematiku.
Pavel Adamovský
CEO
SECURITAS ČR
V čem jsou naopak rozdíly?
Logistika obecně je více sezónní byznys, v odvětví se větší důraz klade na aktiva, například provoz flotily dopravních prostředků nebo nejrůznějších skladovacích a třídících systémů. V komerční bezpečnosti je zase více možností nahradit levnější pracovní sílu bezpečnostními technologiemi, vzdáleným dohledem atd.
Řešil jste v UPS otázku zabezpečení? Co bylo největším tématem v této oblasti?
Samozřejmě, že v logistice je bezpečnost klíčovým tématem. Vždy, když se staráte o high-value zboží, tak je aktuální ochrana zboží před krádežemi nebo poškozením. Často jsme dělali interní investigace bezpečnostních incidentů, řešili využití bezpečnostních technologií a v případě, že byla v logistickém řetězci letecká doprava, bylo klíčové i zajištění letecké bezpečnosti.
Co byste nyní, po 2 letech v Securitas, poradil sám sobě v pozici ředitele přepravní služby?
Určitě bych se jinak díval na možnosti rozšířeného využití bezpečnostních pracovníků i technologií – ve skutečnosti totiž můžou jít daleko nad rámec pouhého zabezpečení. Především ve velkých a komplexních logistických areálech lze dosáhnout značných úspor a synergií, pokud se bezpečnostní služby správně propojí s jinými procesy zákazníka.
Uvedete příklad takového propojení?
Dobrými příklady jsou například řízení vjezdu automobilů do logistických nebo výrobních areálů, analýza a využití dat dostupných z bezpečnostních systémů nebo využití bezpečnostních technologií pro řízení nebo kontrolu provozu. Vloni jsme například v Securitas představili službu, která monitoruje pohyb zařízení postavených na technologii BLE – v nočních hodinách, kdy je logistický areál uzavřen, znamená jakýkoliv pohyb sledovaných zařízení bezpečnostní riziko, na druhé straně v provozní době můžeme využít tu samou technologii pro monitorování provozní efektivity daných zařízení. Podobně můžeme využít chytré kamerové systémy – v noci pro ostrahu a během dne pro monitoring a kontrolu předem definovaných provozních událostí.
SECURITAS ČR je součástí globální rodiny Securitas AB. Jak funguje sdílení informací, řízení firmy, korporátní kultura? Je to podobné jako v UPS?
Mám to štěstí, že jsem mohl pracovat v globálních korporacích, které jsou špičky ve svém oboru. Mnoho věcí je v korporátním světě podobných – jasná centrální strategie, poměrně složitá korporátní maticová struktura, globální systémy a aktivity, velký důraz compliance a sustainablity atd. Rozdílná je samozřejmě firemní kultura, protože UPS je společnost americká, kdežto Securitas má centrálu ve Švédsku. Severská firemní kultura je pochopitelně nám středoevropanům bližší, více se v ní projevují evropské hodnoty oproti těm americkým. UPS je také více centrálně řízená korporace – pochopitelně, protože řídí globální logistickou síť, kdežto Securitas umožňuje větší svobodu místním pobočkám. Velkou výhodou všech korporací je možnost získat know-how z jiných zemí. Velmi často jsme schopni aplikovat řešení, která již fungují někde jinde ve světě.
Klíčovým trendem v zabezpečení je nasazování technologií a digitalizace – vyplývá to i z průzkumu SKLAD. Co v tomto ohledu nabízí Securitas?
Pro Securitas je rozvoj v oblasti bezpečnostních technologií jednou z klíčových priorit. Ačkoli nevyvíjíme vlastní bezpečnostní technologie, hrajeme roli jako integrátor komerčně dostupných bezpečnostních řešení. Bezpečnostní technologie jako taková totiž není efektivní, pokud není propojená s ostatními bezpečnostními prvky – ať už jde o základní zabezpečení objektu, fyzickou ostrahu nebo režimová opatření. V Securitas se soustředíme na to, jak jednotlivé bezpečnostní prvky poskládat do jednoho funkčního a efektivního celku.
Sdílejte článek
Mohlo by vás také zajímat

Pozvánka na konferenci TAL 2023: Nahlédněte do zákulisí Digital Factory
3. 4. 2023
Nová realita logistiky? Předvánoční sezóna po celý rok
9. 12. 2021
Výzvy pro nájemce při hledání nových průmyslových prostor
8. 6. 2021Potřebujete poradit?
