Co všechno s sebou nese BOZP ve skladu: Čistota a úklid (1. díl)
V novém seriálu Co všechno s sebou nese BOZP ve skladu se nad tématem ochrany zdraví a bezpečnosti při práci zamyslíme vždy se zaměřením na jednu větší oblast. Vždy se vám pro ni pokusíme připravit ucelený seznam produktů (případně služeb), které by vám v logistickém centru nebo ve skladu neměly chybět. Zprostředkujeme vám vyjádření odborníků a tipy z praxe. V prvním díle se podíváme blíž na čistotu a úklid logistických a skladových prostor.
Úklid? Samozřejmost
V jakémkoli provozu je aspoň základní úklid samozřejmostí. Ne v každém provozu je ale stejně samozřejmé dodržovat vysoké standardy čistoty a úklidu. Přitom platí jednoduchá přímá úměra: čím vyšší jsou standardy čistoty a úklidu neboli čím je úklid kvalitnější, tím vyšší jsou bezpečnost a spokojenost zaměstnanců, efektivita práce i úspora konečných nákladů.
Jak splnit i ty nejvyšší standardy čistoty a úklidu
Když se řekne „úklid“, vybaví se nám většinou úklidové prostředky jako úklidový vozík nebo mop a v dnešní covidové době možná i dezinfekce. Úklid a čistota velkého logistického centra nebo skladu ale zahrnuje mnohem víc. Napadly by vás třeba takové sorbenty?
Sorbenty
Zeptali jsme se: „K čemu a proč doporučujete používat sorbenty?“
„Sorbenty mají vysokou sorpční kapacitu a dokážou zachytit různé kapaliny – ať už obyčejnou vodu, oleje, ropné látky, nebo agresivní chemikálie. Pokud tedy dojde k havárii, při které nějaká tekutina unikne, s využitím sorbentů zlikvidujete následky takové havárie rychle a efektivně. A pokud v provozu dochází k pravidelným únikům kapalin, sáhněte konkrétně po textilních sorbentech. Úklid je pomocí nich velmi snadný: Prostě zlikvidujete sorbent s nasáklou kapalinou a nahradíte ho novým."
Jan Hrdina, produktový manažer, HAPPY END
Většinou víme, jaké kapaliny se v našem provozu vyskytují, takže se na případnou havárii spojenou s jejich únikem můžeme předem připravit a mít vhodný sorbent po ruce. Vybírat můžete textilní a sypké sorbenty a v obou skupinách vždy olejové, chemické nebo úklidové sorbenty. Textilní sorbenty používejte při úklidu velkého množství uniklých kapaliny a sypké sorbenty při úklidu menšího množství uniklých kapalin na porézních a velkých plochách.
Havarijní soupravy
Se sorbenty souvisejí havarijní soupravy, protože právě sorbenty jsou jednou z položek, které v soupravách najdete. Taková havarijní souprava je vlastně balíček nejrůznějších produktů, pomocí kterých rychle zlikvidujete následky havárie spojené s únikem kapalin. Kromě sorbentů obsahují další úklidové prostředky, těsnicí tmely nebo osobní ochranné pomůcky. Nejpraktičtější havarijní soupravy jsou v plastovém obalu s kolečky, abyste je snadno přesunuli na místo havárie a rychle zlikvidovali její následky. Podobně jako v případě sorbentů i havarijní soupravu můžete zvolit úklidovou, olejovou, chemickou nebo se sypkými sorbenty. A věděli jste, že pořízením havarijní soupravy splníte hned několik povinností, které vyplývají z české legislativy? To už by ale vydalo na jiný článek.
EUSORB – systémové řešení úklidu, čistoty a hygieny
Produkty značky EUSORB jsou určeny právě k tomu úklidu, který si pod pojmy „čistota“ a „úklid“ vybavíme jako první – k pravidelnému úklidu. Jde o ekologicky šetrné přípravky české výroby bez obsahu akrylátů, alergenů, fosfátů, chloru, konzervantů a SLES. Při jejich používání snížíte až o 40 % náklady na úklid a hygienu a až o 80 % produkci plastového odpadu. Pod značkou EUSORB najdete řadu úklidových prostředků na podlahu, sanitu, nábytek, sklo nebo do kuchyně, prostředky s univerzálním použitím a také dezinfekční prostředky.
Zeptali jsme se: „V čem je systémové řešení úklidu, čistoty a hygieny značky EUSORB jedinečné?“
„Úklidové prostředky EUSORB jsou v naprosté většině koncentráty. Přesné dávkování zajišťují speciální automatické dávkovače, které slouží zároveň jako směšovače. Díky nim snížíte spotřebu prostředků, a tím i náklady na úklid a dopad na životní prostředí. Součástí systémového řešení je i hygienický plán."
Štefan Omamik, produktový manažer, HAPPY END
Podotýkáme, že existence a povinné dodržování hygienického plánu jsou zakotveny v české legislativě. Zavedením zmíněného systémového řešení tedy splníte další legislativní povinnost.
Osobní hygiena
Dezinfekční mýdlo značky EUSORB vám poslouží i k osobní hygieně. K té ale samozřejmě patří mnohem víc. Takovým minimem v jakémkoli provozu je toaletní papír, podle znečištění rukou účinný čisticí gel nebo mýdlo, papírové utěrky na ruce a regenerační krém na ruce. Určitě se vám vyplatí ekonomické balení prostředků a jejich dávkovače a zásobníky – ať už mýdla, nebo utěrek.
Nádoby na odpad
Když si utřete ruce papírovou utěrkou, potřebujete ji mít kam vyhodit. V dnešní době můžete vybírat z množství odpadkových košů na směsný i tříděný odpad. A samozřejmě myslete jak na vnitřní, tak na venkovní nádoby na odpad. Mohou se vám hodit také plastové odpadkové pytle a možná, že využijete i manipulační techniku typu vyklápěčů nebo zvedáků popelnic.
Čisticí rohože
Na chvíli jsme se teď dostali ven z objektu. Vraťme se zpátky! Použijete u vstupu čisticí rohož? Pokud vám v objektu nechybí, tak určitě, protože přes dostatečně velkou profesionální čisticí rohož stačí přejít a ona už největší nečistoty zachytí. Čisticí rohože rozlišujeme venkovní, určené před vstup, a vnitřní, určené za vstup. Specialitou jsou dezinfekční rohože, které v době covidu nacházejí své uplatnění víc než kdy dřív.
Zeptali jsme se: „Jak velká by měla být čisticí rohož u vstupu do budovy?“
„V ideálním případě by to měly být tři typy čisticích zón dlouhých 1,5 m s využitím venkovních i vnitřních rohoží. První, venkovní zóna zachytí až 40 % hrubých nečistot. Druhá a už vnitřní zóna odstraní z podrážek bot jemnější nečistoty a většinu vlhkosti. Bývají to povrchově strukturované čisticí rohože s dvěma typy vláken. Třetí zóna pak podrážky dosuší a zbaví je posledních zbytků jemného prachu."
Štefan Omamik, produktový manažer, HAPPY END
Průmyslové utěrky
Průmyslové utěrky nevyužijete jenom v průmyslu a ve výrobě. Zeptali jsme se: „Kde všude najdou průmyslové utěrky využití?"
„Pomocí průmyslových utěrek kdekoli účinně odstraníte nečistoty, rozlité tekutiny nebo mastnotu. Poslouží vám i k čištění rukou nebo k leštění povrchů.“
Jan Hrdina, produktový manažer, HAPPY END
Vybírat můžete mezi papírovými, textilními, vlhčenými a lepivými utěrkami.
Úklid – to je také organizace
Pokud chcete mít pracovní prostor uklizený, dobře jej zorganizujte. V logistickém centru nebo ve skladu začněte od podlahy. Co má kde být? Kde mohou chodit zaměstnanci a jaký prostor je vyhrazený pro pohyb manipulační techniky? S tím vám pomůže mj. podlahové značení, jako jsou pásky, kolečka, skladové značky apod. Na to se ale blíž podívejme zase příště.
Sdílejte článek
Zjistěte o nás a našich projektech více

Pět klíčových trendů pro rok 2025 v logistice a skladování
10. 1. 2025
Budoucnost logistiky a skladování v Česku: Nový výzkum spolku SKLAD odhaluje klíčové trendy
18. 11. 2024
Čím uhasit nejen lithiové baterie?
22. 3. 2024
Trendy v oblasti Safety pro bezpečnou logistiku a skladování
1. 12. 2023
Co přinesl workshop Trendy v české logistice?
6. 10. 2023
Oprava regálů místo jejich výměny
10. 5. 2023
Perfektní podlaha je základ
14. 12. 2022
Kam směřují logistika a skladování v České republice? SKLAD přináší unikátní výzkum
31. 10. 2022
Co všechno s sebou nese BOZP ve skladu: Podlahové značení (2. díl)
4. 5. 2022
Může nás rok 2022 v logistice ještě něčím překvapit?
12. 1. 2022
Systémové řešení úklidu, čistoty a hygieny
12. 10. 2021
Zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v DHL Jirny
20. 7. 2021
Automatizační projekty chtějí zákazníci hned, bez ohledu na kapacity dodavatelů
15. 4. 2021
Jak na bezpečnost práce ve skladu
31. 3. 2021
Jaký bude rok 2021 z pohledu automatizace a digitalizace?
28. 1. 2021