Digitální dvojče výrobní linky s průmyslovými roboty šetří čas

Společnost Blumenbecker Prag, která spolupracuje se spolkem SKLAD, získala na sklonku minulého roku Cenu za Průmysl 4.0 za projekt e-Robot. Ocenění udělil Svaz průmyslu a dopravy České republiky. Digitální dvojče výrobní linky s průmyslovými roboty zrychluje práci na projektu i o několik týdnů.

Blumenbecker Prag se specializuje na roboty a jejich začleňování do výrobních linek již několik let. Zákazníci se na společnost obracejí s různými požadavky. Všechny jsou zajímavé a každý z nich je svým způsobem specifický a výrazně orientovaný na zákazníky. Na projektu e-Robot, za který dostal prestižní cenu, spolupracoval Blumenbecker Prag také s akademickou půdou. Uspěl díky inovativnímu využití principů digitální továrny při integraci průmyslových robotů do výrobních linek. Více o digitálním dvojčeti říká v rozhovoru jednatel firmy Andrej Schvarc.

Od začátku spolupracujete při navrhování linky s jejím digitálním dvojčetem. Co je toto digitální dvojče ve vašem pojetí?
Základem je 3D konstrukce, jak bude robotické pracoviště vypadat. K němu se přidají data o tom, jak rychle se robot může hýbat, a rychlost pohybu výrobku z bodu A do bodu B. Všechny tyto souvztažnosti zabalené do jednoho balíku tvoří digitální dvojče. Čím přesnější toto digitální dvojče je, tím přesněji dokážete určit výrobní takt linky. Dnes to umíme s přesností na 95 až 98 procent.

V digitálním dvojčeti můžete roboty rovnou i naprogramovat ještě dříve, než máte celou linku vyrobenou?
Tak by to mělo v ideálním světě být, a proto jsme také šli do našeho vývojového projektu e-Robot. Na něm si můžeme ověřit, do jaké míry právě digitální dvojče a virtuální zprovoznění funguje. Jestli si opravdu můžeme vše naprogramovat na virtuálním modelu a pak obrazně řečeno programy nahrát na flash disk, případně programy vzdáleně nahrát do robotů u zákazníka. Nejde ale pouze o programy robotů, ve virtuálním dvojčeti je odladěný kompletní software řízení celé linky.

Andrej Schvarc_BB

Andrej Schvarc, jednatel, Blumenbecker Prag

O kolik dokážete zrychlit dodání robotické linky díky digitálnímu dvojčeti?
O několik dnů, ale také o čtyři či pět týdnů. V průměru projekt trvá 25 až 30 týdnů, úspora pět týdnů už je tedy velmi zajímavá.

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Autor článku: Petra Troblová, SKLAD

Blumenbecker_roboti3

Blumenbecker_robot1

Potřebujete poradit?

Chci konzultovat řešení

Potřebujete poradit?
loading