Automatizace jako často skloňované téma v logistice
Pandemie covidu-19 zasáhla téměř všechna odvětví ekonomiky a průmyslu. Intralogistika patří mezi ně. S jakými nástrahami se musela vypořádat a jakou roli bude v budoucnu hrát automatizace, prozradil Filip Šustek, Sales Engineer Advanced Aplications ze společnosti STILL.
Poslední rok a půl se celá společnost i ekonomika podřizují koronavirové pandemii. Jak se omezení či různá nařízení dotkla intralogistiky?
Oproti některým jiným odvětvím je logistika pro chod společnosti klíčová, a proto není možné její úplné zastavení. Firmy sice neměly v rámci všeobecné nejistoty chuť investovat do větších projektů, ovšem zájem o technologie, které vyžadují lidskou součinnost jen minimálně, se zvýšil. Pandemie také mnohým ukázala, že jeden den mohou mít dostatek zaměstnanců a druhý den už jich polovina chybí. Automatizace se tak stala hodně skloňovaným tématem.
Jaký byl uplynulý rok a půl konkrétně pro společnost STILL ČR?
Plný výzev, se kterými jsme se museli vypořádat. Na delší dobu se proměnil styl práce, nemohli jsme navštěvovat zákazníky, snížilo se množství poptávek, zastavovaly se investice. I v době nejtvrdšího lockdownu jsme se snažili držet standard služeb, na který jsou zákazníci zvyklí. V reakci na nastalou situaci jsme například naši mobilní myčku manipulační techniky obohatili o službu účinné dezinfekce. Nyní zákazníci opět preferují osobní setkání a oživení ekonomiky se projevuje i ve větším množství projektů a investic.
Filip Šustek
Sales Engineer Advanced Aplications
STILL
Zmínil jste zajímavou věc. Během pandemie mnohým skladovým provozům chyběli zaměstnanci například kvůli nemoci či karanténě a firmy si zřejmě proto uvědomily, jak je automatizace důležitá. Do jaké míry může nahradit lidskou pracovní sílu?
Automatizace pomáhá především při opakujících se činnostech. Ušetřenou lidskou sílu lze poté využít pro práci s vyšší přidanou hodnotou. Pro firmy je vždy důležitá návratnost, oproti období před pandemií to už ale není jen o návratnosti za lidské zdroje, tedy o úspoře lidí v rámci pracovního procesu. Klienti chtějí aktuálně investovat do automatizace jednoduchých transportů a procesů. Automatizace může lidi nahradit nebo jim pomáhat. Její další výhodou je také spolehlivost a přesnost technologie, což zvyšuje bezpečnost provozu a eliminuje nepřesnosti a chyby.
Každý podnik je jiný, nelze tedy poskytovat jednotné řešení. Jak postupujete, když se na vás firma obrátí s tím, že by chtěla automatizovat intralogistické procesy?
Z výhod automatizace může profitovat každá firma, zakládáme si ale na individuálním řešení pro každého zákazníka. Zjednodušeně řečeno, opatření – například ohledně stupně automatizace – doporučujeme nejen na základě dlouholetých zkušeností z praxe, ale i informací, které získáme přímo od zákazníka, třeba prohlídkou jeho skladu nebo analýzou poskytnutých údajů. Chceme firmy připravit na budoucnost smysluplně.
Jak jsme na tom v Česku s automatizovanými sklady oproti západním zemím?
Existuje tu samozřejmě rozdíl v rozšíření automatizace. Je to dáno zejména návratností technologie. V západních zemích se můžeme bavit o návratnosti již okolo dvou let, u nás je to pět a více. Automatizace je ale budoucnost, což si uvědomují i firmy u nás, a tak se pomalu pouštějí do jednodušších projektů.
Jak si vůbec máme představit plně automatizovaný sklad?
Jako black box. Z jedné strany se dává břemeno k uskladnění a z druhé strany vychází požadované zboží na výdej. Všechny doprovodné činnosti – kontrola, odvoz, uskladnění, optimalizace umístění, výdej – jsou realizovány technologií uvnitř dle nastavených procesů. Člověk se stará jen o předávání břemen na začátku a odebírání na konci.
Když se podíváme do budoucnosti, v horizontu řekněme 15 až 20 let, nahradí podle vás stroje ve skladech lidi úplně?
Budoucnost se velmi těžko odhaduje. Můj názor je, že dojde k většímu spojení nezávisle pracujících technologií s člověkem. Ten ale podle mě nikdy nebude z práce v logistice úplně vyloučen. Bude jen více dohlížet a pomáhat automatizovaným technologiím v případě, kdy se nebudou schopny rozhodnout.
Poznámka: Rozhovor vyšel v říjnu v Hospodářských novinách. Zde jej uvádíme v plném znění.