Vysoké náklady na nové kanceláře brzdí ochotu stěhovat se
Ochotu nájemců ke stěhování negativně ovlivňuje až trojnásobný nárůst nákladů spojených s vybudováním nových kancelářských prostor. Jen pro srovnání: v roce 2019 se investice do realizace interiérů nových kanceláří, tzv. re-fitů, v průměru pohybovaly kolem 500 eur za čtvereční metr, v současnosti nejsou výjimkou ani náklady přesahující 1 200 eur. Ve spojení s rostoucími náklady na pronájem a provoz kanceláří jde o hlavní důvody, proč trh kancelářských prostor v prvním pololetí letošního roku ochladl. Řada firem totiž upřednostňuje setrvání ve stávajících prostorách.
„Nebýt developerů a vlastníků, kteří na re-fity přispívají, nebo v některých případech dokonce zcela pokrývají náklady na vybudování nového fit-outu, byl by objem nově uzavřených pronájmů nižší. Na rozhodnutí pronajímatele, zda a do jaké výše zainvestuje výstavbu fit-outu pro konkrétního nájemce, má vliv velikost pronajímatelné plochy, délka pronájmu a výše dohodnutého nájemného.“
Lena Popova, vedoucí oddělení pronájmu kancelářských prostor, 108 AGENCY
Faktory zdražování – vyšší cena stavebního materiálu a pracovní síly, energetická krize
Do skokového nárůstu nákladů na vybudování interiérů pracovních prostor se propsalo hned několik faktorů. Patří mezi ně zvýšení cen stavebního materiálu včetně úprav technologií v prostorách nebo zasíťování, energetická krize, nedostupnost pracovní síly a její rostoucí cena. Stěhování do nových prostor navíc pro nájemce aktuálně velmi často znamená i vyšší platby nájemného. Nové kancelářské budovy sice bývají úspornější z hlediska spotřeby energií a dalších médií, ale developeři již často musejí v nájemném zohlednit dražší bankovní financování a samozřejmě také stavební náklady.
Vysoké náklady při úpravách stávajících prostor, čas na legislativní změnu
Vysoké náklady na re-fity se netýkají jen nových pronájmů, ale i úprav ve stávajících prostorách. Většina nájemců musí při ukončení nájemního vztahu prostory uvést do původního stavu.
„V tomto směru vidíme značné plýtvání zdroji – stavebními, finančními i lidskými. Chceme proto iniciovat legislativní změnu. Stávající podmínky jdou přímo proti principům udržitelnosti. Pronajímatelé i nájemci se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu v každém detailu, ale zůstává zde prostor, kde nenávratně mizí potenciál za stovky milionů korun ročně, který by mohl nadále sloužit nebo pomoci v rámci cirkulární ekonomiky.“
Jakub Holec, managing director, 108 AGENCY
Celé znění textu najdete na stránkách společnosti 108 AGENCY.